Кой е собственик на най-голямата онлайн платформа за залагания у нас? Спекулации не липсват, но важното е какво сочат фактите. Вижте ги.
На кого принадлежи
Въпросът „на кого е ефбет?“ има еднозначен отговор. Братята Цветомир Найденов и Боян Найденов – Цеките са собствениците на марката Efbet и са хората, които управляват компанията. Те притежават не само сайта efbet.com, а и едноименната верига от казина. Онлайн платформата е най-популярният български онлайн хазартен оператор, а веригата игрални зали наброява близо 80 обекта в София и много градове в страната.
Къде е направена фирмата ефбет
Още преди да създадат собствена компания, Цеките имат сериозен опит в хазартния сектор. Те помагат на баща си, Стефан Найденов - създател на Еврофутбол, от първия ден на работата на първия частен букмейкър у нас. През 2003 г. Цветомир и Боян Найденови забелязват тенденцията за пренасочване на хазартните услуги към интернет. През 2006 г. братята получават в Малта първия за България лиценз за развиване на онлайн хазартна дейност. Малта по това време се е оформила като своеобразен хъб, където много от европейските оператори получават своите лицензи. В последствие Цеките получават такъв и от Българската комисия по хазарта (първият, издаден от нея лиценз за онлайн хазартен оператор). Първоначално онлайн платформата на Боян и Цветомир Найденови се нарича BalkanBet, но в последствие през 2011 г. е наречена Efbet. Фирмата собственик на ефбет е „БроБет Лимитед“ и седалището ѝ е локализирано в Малта. Собствениците ѝ са двамата братя Цветомир Найденов и Боян Найденов. Въпреки някои спекулации, те изрично подчертават, че нямат други съдружници и не възнамеряват да имат такива в скоро време.
Собственост на BroBet Limited е и споменатата верига наземни казина ефбет, които включват не само казина и игрални зали, а и спортни барове, както и единствените за страната efbet шопове, в които може да се правят както спортни залози, така и да се играе на казино игри.
На какви международни пазари работи компанията
От 2017 година насам ефбет развива дейност и на територията на Румъния. Там Цеките управляват сайт за онлайн залози, както и 7 наземни казина. През 2019 г. Efbet получи лицензи за още три европейски държави: Италия, Испания и Сърбия. Всяка от тях има своите специфики по отношение на регулация и изисквания за упражняване на подобен тип дейност, но за всяка от трите вече текат подготвителните работи и се очаква преди средата на 2020 г. новите клонове на бранда да стартират. Следващата цел, към която са насочили поглед собствениците на ефбет, са Великобритания и САЩ.
Как Цеките са свързани с българския спорт
Efbet е известна не само като най-голям български онлайн оператор за залози, но и като най-големият спонсор на родния спорт. Всяка година брандът отделя по 25 милиона лева за финансиране на различни отбори. Най-много от тях са футболни (над 140 тима), но се подпомагат още федерациите и различни клубове в баскетбола, волейбола и бокса.