Събития

От 94 г. Монтана празнува на Свети Дух

  13.06.2019 14:17             
От 94 г. Монтана празнува на Свети Дух

От средата на ХVІІІ век на християнския празник Свети Дух – 51-ият ден след Великден в някогашна Кутловица се организирал голям пазар на животни. Всяка пролет хора от цялата държава се събирали в селището, купували и продавали животни и птици.

След Освобождението, когато селището вече получава градски статут и името на цар Фердинанд, пазарът се разраства.

В своите антропографски проучвания Стоян Марков пише: “След Освобождението пазарът във Фердинанд по покупко-продажбата на добитък, по сключени сделки и по броя на посетителите, заема първото място в Царството. В Бяла Слатина, Плевен и другаде в Северна България стават хубави пазари на добитък, но както по броя, така и по качеството му, те отстъпват на фердинандския. Фердинандският пазар по броя на продаден добитък заема първо място.”

През 1939 година оборотът му е 2 000 000  лева, а посетителите му са между 50 и 60 хиляди души.

Според историците, за първи път Свети Дух е отбелязан официално като празник на града през 1925 година при кмета Тодор Грънчаров.

Общината е сключила заем за строеж на модерно покрито тържище за добитък. То било в днешния център, на площ от около 20 декара с “хубава ограда, железни врати и парапети”. Тук идвали  търговци не само от страната, но и от Гърция, Турция, Египет и Палестина.

“Всяка година на Свети Дух във Фердинанд става събор. Тъй като той съвпада винаги с пазарния ден, няма почти никаква разлика между него и един пазарен ден”, пише още Стоян Марков.

През 1926 г. във Фердинанд е учреден петдневен ежегоден панаир за едър и дребен добитък, индустриални изделия и земеделски култури. През 1928 г. градът е електрифициран.

След 9 септември 1944 година властта забранява отбелязването на Свети Дух като празник. От Фердинанд градът е прекръстен на  Михайловград и новата власт налага деня на Септемврийското въстание - 23 септември, за празник в селището.

Възстановяването на Свети Дух като ден на града се случва през 1992 година по времето на кмета Людмил Сандов. Предложението внася общинският съветник Любомир Мечков. С подкрепата на владиката Дометиан общинският съвет обявява Свети Дух за духовния празник на града. Същата година селището връща и първото си име –Монтана и днес е единственият град в България, който носи римското си име.

В новата си история Монтана празнува на Свети Дух вече 27 години, а организираните от местната власт прояви постоянно  се увеличават.  Те започват  още в петък и продължават цяла седмица, колкото трае международният фолклорен фестивал.

По традиция в центъра на града майстори от цялата страна показват своите произведения на Алея на занаятите. Тя се открива  в събота на 14 юни и продължава три дни. И тази година кулинарният фест „Бабина душица” ще посрещне любителите на вкусните гозби, а всеки, който иска сам да завърти нещо в гърненце на открит огън ще може да го направи в събота по обяд. Организирани са  киноложка изложба, турнир по конен спорт. В петък е научната среща “Развитието на Монтана и Северозападна България в научните изследвания”.

В неделя се открива 13-ият  Международен фолклорен фестивал “Монтана 2019” с участието на състави от Гърция, Полша, Румъния, Украйна, Унгария, Холандия.

В понеделник на Свети Дух денят започва с  утринното богослужение. За първи път то ще е в храм “Свети Дух”. Освещаването на новата черква започва в 8 часа, а след това  е  Божествената Света литургия. Очаква се в нея да се включат петима митрополити. С литийно шествие свещениците и гражданите ще стигнат до площад „Жеравица”, където ще бъде отслужен тържествен водосвет.

Художниците организират хепънинг  в зала “Кутловица”, а на алеята „Яворов” ще има шахматни демонстрации.

Денят ще завърши с концерт на  Йоана и Б. Т. Р.