Събития

В Монтана започнаха Великденските празници

  02.04.2026 14:30             
В Монтана започнаха Великденските празници

С работилница за Великденски картички и пролетна украса днес в Монтана започват инициативите, посветени на Възкрасение. Работилницата е отворена в историческия музей.

На 12 април Монтана кани гражданите на Великденско хоро на мегдана, има дрес код – фолклорни носии,

а площад „Жеравица“ става  сцена под открито небе. Шест танцови и три певчески формации под звуците на народен оркестър ще претворят вековната традиция на Великденското хоро на мегдана. Очаква се на него да се хванат малки и големи. Събитието се организира от Общината.

Великденското хоро на мегдана не е просто фолклорен концерт, а възобновява традиция с дълбоки корени в празничния календар. То е израз на радост и принадлежност към християнската българска общност. Хорото е централният ритуален жест на традиционното великденското тържество. Първото хоро след Сирни заговезни е буйно и весело като израз на радостта от Христовото възкресение, на вярата в победата на доброто над злото.

Великденският цикъл започва седмица преди самия празник с отбелязването на Лазаровден и Цветница. Читалищата в община Монтана са подготвили програма, която обхваща периода от 3 до 12 април 2026 г.

Празничните дни ще започнат на 3 април с пресъздаване на обичаи, свързани с Лазаровден, в Народно читалище „Асен Йосифов 1926“ в село Габровница. Ден по-късно лазарски песни и обичаи ще огласят кв. Мала Кутловица и селата Горна Вереница, Белотинци, Горно Церовене, Д-р Йосифово, Долно Белотинци, Крапчене, Смоляновци, Николово, Вирове, Сумер и Липен.

На 5 април - Цветница, е народният обичай „Кумичене“ по инициатива на читалища в Габровница, Мала Кутловица, Долно Белотинци, Крапчене, Сумер и Липен.

Великденски работилници за боядисване на яйца и тематични изложби са организирани  във Вирове, Белотинци, Долно Белотинци, Горно Церовене, Габровница, Д-р Йосифово, Горна Вереница, Мала Кутловица, Сумер и Липен. На 9 април Народно читалище „Народна просвета 1908“ – с. Смоляновци и Народно читалище „Асен Йосифов 1926“ – с. Габровница ще реализират съвместна инициатива „Направи добро“ с посещение на Детска градина № 3 „Буратино“ в Монтана.

Великденската програма на читалищата приключвана  12 април с празнично хоро в Смоляновци, което ще се извие на площада на селото в 18:00 ч. под звуците на Гушанската духова музика.

СИТ



Малки Лазарки гостуваха в община Криводол
Тихомир Кръстев, "Прогресивна България" към пенсионерите във Враца: Заслужавате достоен живот, не обещания
Редовният цикъл не винаги означава, че хормоните ви са добре - ето за какво трябва да внимавате
Заваля малко дъжд и катастрофите започнаха: Камион излетя от пътя и “кацна” на мантинела
Лазаровден в Мизия – празник на традицията, младостта и пролетта
Враца посреща държавния личен-отборен шампионат за кадети и момчета (3-5 април)