Вместо на 6 района на планиране, страната ще бъде разделена на 4, като столицата се обособява като отделен район
Районите на планирането в България ще бъдат сериозно окрупнени. Вместо на 6 района на планиране, страната ще бъде разделена на 4 района, като столицата се обособява като отделен район.
Правителството е взело окончателно решение за райониране на страната и е упълномощило Националния статистически институт да защити новите райони пред Евростат, пише "Сега"
Новото райониране се налага за изпадане на част от районите под минимална праг за брой население от 800 000 души. Още от 2018 г. е установено, че два от съществуващите в момента райони - Северозападен и Северен централен, не покриват това изискване.
Периодично като проблем се поставя и необходимостта от обособяването на столицата като отделен район, защото включването й в Югозападния район на планиране води до изкривяване и големи разлики в рамките на района. Заради тези проблеми МРРБ сформира работна група, която предлага три алтернативни варианта за ново деление.
Защо се окрупняват областите
Кабинетът е спрял на вариант с най-сериозно окрупняване на областите, става ясно от съобщението на правителствената пресслужба.
Двете алтернативни предложения, които сега отпадат, бяха за обособяване на 5 района на планиране, със столицата отделно. Правителството е предпочитан вариант с общо 4 района на планиране, включително столицата.
Новите райони на планиране са както следва:
1. Северен, включващ областите Видин, Монтана, Враца, Ловеч, Плевен, Габрово, Велико Търново, Търговище, Русе, Разград и Силистра:
2. Източен, включващ областите Добрич, Варна, Шумен, Бургас, Сливен и Ямбол,
3. Южен включващ областите София, Перник, Кюстендил, Благоевград, Пазарджик, Смолян, Пловдив, Стара Загора, Хасково и Кърджали;
4. Столичен включващ област София(Столична община).
Новите райони на планиране
Според демографските прогнози така обособените райони ще покрият нуждата от минимум 800 000 души и след 2090-та година.
Възможности за развитие
Преминаването към този вариант ще доведе до необходимост за ревизиране на статистическите данни за изминали периоди, събрани до момента на ниво райони на планиране.
Анализирайте обаче, че тази организация ще създаде възможност за по-добра концентрация на ресурсите и повече възможности за развитие.
„Източният регион, например, ще може да съсредоточи политиките върху морските индустрии и туризма, които са основополагащи за икономиката му, като това вече се доближава до успешни инициативи като развитие на Пристанище Варна, включително за круизния туризъм и проекти за модернизация на рибарските пристанища, които се използват от местната икономика.
Усилията в Северния регион биха могли да се съсредоточат в подкрепа на развитието на устойчивото земеделие, използвайки достъпа до река Дунав.
Действащите в момента райони
По отношение на Южния регион, чрез вземане на подходящи решения на ниво приоритет РСРите за развитие могат да бъдат фокусирани към привличането на индустриални инвестиции в области като Пловдив и Стара Загора", се изтъква в анализа
Според експертите това ще улесни и транспортната свързаност, както и трансграничните инициативи, ще доведат до по-ефективна регионална политика и до по-оптимално разпределяне на човешките и финансовите ресурси.
Промяната в района на планиране не е запозната с промяната на административно-териториалното устройство на страната, изтъквано от МС.
//www.marica.bg