Любопитно

21 март - Международния ден на хората със синдром на Даун

  21.03.2025 09:45             
21 март - Международния ден на хората със синдром на Даун

Семейства, приятели, учители, социални работници по целия свят отбелязват 21 март като Международен ден на хората със Синдром на Даун. Денят – двадесет и първо число на третия месец, не е избран случайно, а за да покаже, че синдромът на Даун е свързан с тризомия (три копия) на 21-вата хромозомна двойка.

За първи път денят е отбелязан по време на VI световен симпозиум посветен на синдрома на Даун, който се провежда в Палма де Майорка през 2006 година, по инициатива на Европейската и Международна асоциации с цел превенция и помощ на хората със синдрома на Даун.

Синдромът на Даун е описан през 1866 г. от Джон Лангдън Хейдън Даун – британски лекар, генетик, който дава определение “монголизъм”. Сто години по-късно е открита и допълнителната хромозома, така през 1965 г. хромозомната аномалия официално получава определението “Синдромът на Даун” в чест на своя пръв откривател. 

Всяко родено дете със синдром на Даун има реалните възможности да води един пълноценен и сравнително независим живот.

Все по-често се появява информация за успешната реализация на хората със синдрома на Даун във всички области на живота – децата успешно се справят в училище, младежи се обучават във висши учебни заведения, работят, успешно се представят в сферата на изкуствата – стават художници, музиканти, артисти.

https://rnews.bg/

 

АМФ



„Под игото“ идва на монтанска сцена
Правителството отпуска близо 35 млн. лева за великденски добавки за 700 000 пенсионери
Река Лева тече в коритото си, няма опасност за населението
Дъждовете покачиха нивата на реки и язовири
Внимание на Крета!
Децата на „Ботев“ Рогозен с добро представяне в първенство