За втора поредна година, по повод националния празник 3 март, народният представител Росица Кирова е на посещение в Одеса за срещи с представители на българската общност.
Пред повече от 100 лидери на обществени организации и кметове на селища, където живеят бесарабски българи, тя заяви, че за нея е лична кауза да подкрепя усилията да се съхрани българския дух.
„Родословните корени са най-силната връзка между хората, дори когато тяхната съдба ги е отвела на километри от земите, където са родени предците им. Родината не е географско понятие, тя е духовното единение на нейните синови и дъщери. Сред вас се чувствам у дома, защото виждам искрицата, която поддържа общността ни, обединена от един език, традиции и обичаи“, каза в словото си Росица Кирова.
Народният представител припомни, че след миналогодишното й посещение в Одеса, Измаил, Болград и Заря, тя проведе няколко срещи в българския парламент и зададе серия от въпроси до министрите на образованието и науката и на външните работи, свързани със запазване на статута на Болградската гимназия. „Надявам се отговорните институции от двете страни да ускорят този въпрос. Вече се реализира инициативата за подкрепа на българските неделни училища. Добрата новина е, че още тази пролет бесарабски учители по български език и литература могат да започнат квалификационни курсови в български университети“, допълни Росица Кирова.
На тържеството в генералното консулство в Одеса беше организирана изложба на талантливата бесарабска българка Злата Шишман. Тя получи грамота за принос в развитието на българската култура. В експозицията са включени и картини на художника Александър Абаржи.
На 2 март Росица Кирова ще посети село Держилер, където живеят около 5000 етнически българи. Тя ще връчи на децата от българското неделно училище книги, учебни тетрадки и помагала. Възпитаниците ще представят народните традиции за Сирни заговезни. В Украйна действат 62 български неделни училища, но образователната институция в Держилер е една от най-изявените.
По-късно е предвидена и среща в украинското държавно училище, чийто директор е българката Светлана Тодорова.