Събития

Бедняци останаха без помощи, отказали общественополезен труд

  08.02.2025 12:00             
Бедняци останаха без помощи, отказали общественополезен труд

300 души от регион Монтана, които преживяват със социални помощи остават без пари два месеца. Те са санкционирани, тъй като са отказали да отработят задължителните 40 часа на месец. Други 107 души отказали за втори път да положат общественополезен труд, са останали без помощи половин година. Това съобщиха от регионалната социална служба в Монтана.

Според  Закона за социално подпомагане хората, които получават  помощи от държавата са длъжни да полагат общественополезен труд в рамките на 40 часа месечно, т.е. пет работни дни. Общините имат  списъци с тези мъже и жени  и ги включват в групи. Най-често хората  чистят общински терени. Ако някой от тях не се яви на работа, или откаже да изпълни разпореждането, остава без пари.

2 628 лица и семейства от област Монтана са подпомагани с месечни социални помощи през миналата година. Най-голям е броят им в общините Лом 502 и Вълчедръм 491. 

СИТ