Днес, 6 септември, се навършват 139 години от Съединението на Княжество България с Източна Румелия. На тази дата през 1885 г. българският народ се възпротивява на несправедливостта, наложена с клаузите на Берлинския договор, и прави крачка към национално обединение.
На 6 септември 1885 г. българските войски, разположени в околностите на Пловдив, начело с майор Данаил Николаев и отрядите на Чардофон Велики (Продан Тишков), влизат в града, обкръжават конака и арестуват областния управител на Източна Румелия Гаврил Кръстевич. Румелийското правителство е свалено. Провъзгласява се Съединението на Източна Румелия с Княжество България. В Пловдив е образувано временно правителство начело с Георги Странски, което поема управлението до пристигането на княз Александър I на 9 септември 1885 г. Ден преди това - на 8 септември 1885 г., княз Александър I с нарочен манифест утвърждава присъединяването на Източна Румелия и приема да бъде титулуван занапред като княз на Северна и Южна България.
По случай празника пред паметната стена на загиналите във войните, намираща се от южната страна на козлодуйското читалище, бяха положени венци и цветя от: Община Козлодуй, Общински съвет – Козлодуй, Народно читалище храм-паметник „Христо Ботев – 1879”, пенсионерските клубове „Турлашка махала” и „Осемте улици и приятели”, граждани.
Денят на съединението е едно от най-значимите събития в новата българска история, символ на единството на българския народ.
Честит празник!