Събития

Опасен завой в Дъбова махала безпокои местните хора

  01.10.2023 07:00             
Опасен завой в Дъбова махала безпокои местните хора

Дъбова махала се намира в Дунавската равнина, в община Брусарци. В близост до селото тече река Лом, река Дунав е на 9 км, на 40 км е Монтана, на 27 км е Лом, София е на 150 км.
Дъбова махала се намира на важен кръстопът. Има добре развити шосейни връзки с Лом, Видин, Белоградчик, Монтана, Враца и София, железопътен транспорт и жп спирка на линията Мездра-Видин. В селото има и безплатен транспорт, който е осигурен от община Брусарци.
 
Хората от Дъбова махала са участвали в мащабното селско въстание от 1850 г. в Северозападна България срещу османското владичество. В  центъра на селото е издигнат паметник на загиналите във войните за национално обединение (1912 - 1918 г.). След 1944 г. започва миграцията и населението там започва намалява. Докато жителите през 1975 г.  са били 273-ма, днес те са 57 по постоянен адрес. С хората по настоящ адрес стават около 90. 
 Кметски наместник на Дъбова махала от 2012 година е Цеко Цеков. Той е роден в село Киселево. Работил е в железопътния транспорт. През 2006 година купува сграда в Дъбова махала и със семейството си започва да гледа крави. Днес продължава да работи като кметски наместник и се опитва да създава добри условия за живот на местните хора. 
Доволен е, че в момента дълго чаканият водопровод вече е факт. Стойността му е над 1 милион лева, а за хората това е голямо улеснение. Един от основните проблеми в селото е липсата на работа, безработицата е голяма. Половината от населението са роми, нямат образователен ценз, надяват се на работа, която намират ден за ден.

"Нито в Брусарци, нито тук има работа. Най-близко е Добри дол, има цех за палети, но и там трябва сръчност и не успяват. Всеки търси работа за деня, ходят да работят в чужбина, сезонна работа... Има момчета в София, в строителството. Но и там е скъп животът... Населението е с хора под 50 години... Стремя се да им помагам. Възрастни хора има в селото, повечето са сами. Който може, се обслужва, а който не може, има социален асистент", добавя кметският наместник.

Сред основните проблеми в Дъбова махала е и шосето, третокласен републикански път, минаващ през селото, което представлява опасност за местните хора. Освен че няма тротоари, по които хората да се придвижват, има и остър завой, в който колите влизат с висока скорост и често катастрофират в имота на близката къща, разказва кметският наместник Цеко Цеков:
"Шофьорите тук летят. Ежемесечно има тук някакви проблеми с колите, несъобразена скорост, катастрофи често стават... За късмет - досега без жертви. Опитахме се да направим легнали полицаи на правия участък ... Самото изграждане струва 5-6 хиляди и е непосилно за Общината..."
В Дъбова махала се изгражда водопровод. От години се очаква неговото построяване. Стойността му е над 1 милион лева.
"Вече има финансиране, момчетата работят съвестно. Вече има вода в тръбата, за да се захрани. Водата идва от над Киселево. Хубаво е, че е под наклон..."

А какво е направено по време на кметуването на Цеко Цеков:
"Направи се този парк по ПУДООС. Имахме намерение да направим спортна площадка, но не стигнахме до нея. После ни обещаха изграждане на параклис, но така и не стана. Осветлението ни е на добро ниво. Не са много екстрите, които имаме, но това е. Има предстоящ проект да се изгражда нова жп линия Видин-Медковец, ние сме посочени като гара с три коловоза, но някога ще бъде това."
Сутринта в Дъбова махала срещаме хора, които са дошли да си получат храната по програмата "Топъл обяд", други идват да напазаруват в магазина, трети пият кафе в магазинчето. 
"Хората тук са добри, живее се добре. Това е доста относително, лошото е, че работа няма... Отработваме тук от 8:00 до 12:00 часа... Чакаме топъл обяд, доволни сме от готвеното. Правим, каквото ни кажат... Добре се живее, имам 12 внуци... На пътя е опасно, няма тротоар, ще има... Имаме игрище футболно, но няма врати, няма очертания, само трева. Искаме по-хубаво игрище... Нормално се живее като във всички села... Тук стават много катастрофи", казват жители на селото./Радио Видин