България

Правителството готви улеснения за иновации в бизнеса

  22.05.2018 12:08             
Правителството готви улеснения за иновации в бизнеса

Управляващите се готвят да подпомогнат внедряването на иновации в бизнеса с нови мерки. Министерството на икономиката планира законодателни промени, както и група от мерки по управляваната от Министерството на икономиката Оперативна програма „Иновации и конкурентноспособност“ (ОПИК) и бюджета на ведомството.

Това стана ясно от изказване на зам. министърът на икономиката Лъчезар Борисов по време на церемония на наградите на Българска търговско-промишлена палата (БТПП) за иновативни проекти и фирми.

„Искаме да намерим формат да насърчаваме научноизследователската и развойна дейност (НИРД). Това, което правихме досега със Закона за насърчаваме на инвестициите в конкретни приоритетни сектори. В момента българският трудов пазар изпитва трудности и безработицата е изключително ниска. Досега имахме мярка за подкрепа създаването на работни места, в момента трябва да мислим за нов подход за насърчаване на иновациите за създаване на добавена стойност. Тоест със същия човешки потенциал и същите ресурси да създаваме по-висока добавена стойност“, коментира пред „Монитор“ зам. министър Борисов. В момента икономическото министерство разработват заедно с представители на бизнеса конкретни мерки, които се съгласуват и с останалите ведомства.

Според зам. министърът трябва да има три посоки на въздействие – иновации, високи технологии и интелектуално собственост – за да има по-високи нива на добавена стойност, което да доведе до икономически растеж и по-бързо социално развитие. От министерството работят за намаляване на административната тежест в работата на Патентното ведомство, подпомагане на бизнеса по ОПИК за внедряване на иновации и насърчаване на малки и средни предприятия, отчете още зам. министърът.

Бизнесът подкрепя намеренията на икономическото министерство. От БТПП, който работят успешно с БАН, предлагат държавата да спонсорира разработването на иновативни проекти на учените, които да се предлагат на потенциални чужди инвеститори за производства у нас. По думите на председателят на УС на БТПП Цветан Симеонов интересът към България за инвестиции е голям, а ние трябва да отговорим на това търсене с качествени и многобройни проекти. „Подготвяните мерки са важни за бизнеса, защото целта е чрез иновациите да се намали липсата на работна ръка“, коментира още Симеонов.

По думите на Борисов към края на първото тримесечие на годината имаме 7,2 на сто растеж на инвестициите като структура от БВП. От своя страна Стамен Янев, изпълнителен директор на Българската агенция за инвестиции, отбеляза, че лидерството в региона ни може да се постигне чрез инвестиции и иновации.

Днес Съветът по иновации при БТПП връчи наградите на победителите в Петия конкурс за най-добър иновативен проект и най-успешно иновативно предприятие, внедрило в дейността си нов иновативен продукт през 2017 г.

Зам. министърът Лъчезар Борисов (вдясно) връчи награда за иновация на предприятие за козметични продукти Снимка: Авторът

монитор