Събития

ОБНОВЕНА Няма кандидати за заплата от 1 500 лева СНИМКИ

  09.01.2018 14:56             
ОБНОВЕНА Няма кандидати за заплата от 1 500 лева СНИМКИ

„Ако искаме Враца да се развива като икономически център трябва да можем да осигурим кадри за бизнеса“. Това каза кметът Калин Каменов на работната среща с директорите на училища от града, на която бе обсъден държавният план-прием за учебната 2018/2019 г. след VII клас. Съвещанието продължи повече от три часа и на него присъстваха още областният управител Малина Николова, председателят на Общински съвет - Враца Румен Антов, заместник-кметът по хуманитарни дейности Петя Долапчиева, общински съветници, началникът на Регионално управление на образованието Галина Евденова, директорът на Дирекция „Бюро по труда“ Маргарита Ангелова, изпълнителният директор на Търговско-промишлената палата във Враца Илияна Филипова, председателят на КРИБ - Враца Пенка Петрова, представители на бизнеса в града.

Бизнесът във Враца не може да намери кадри, на които предлага месечни заплати от 1 000 – 1 500 лева, това стана ясно на срещата. Форумът беше определен от кмета Калин Каменов като „историческа среща“, на която повече от 3 часа говориха представители на местна управа и областна администрация, директори на училища и регионалното управление по образование, търговско-промишлената палата и бюрото по труда, бизнеса и съветници.

„6 фирми с различна дейност обявиха, че нямат кадри. Ако искаме да го има този град, трябва да помислим за бъдещето“, призова кметът Калин Каменов, според когото глад за IT специалисти винаги ще има, но е важно да има и подготвени кадри, които да работят като стругари, фрезисти и строители. „Представете си откъде ще вземем работници, ако бъдат одобрени половината от одобрените за финансиране 120 блока за саниране във Враца тази година“, обърна се към директорите на гимназии и средни училища кметът.

Областният управител Малина Николова обобщи, че поисканите 29 паралелки за прием след VІІ клас трябва да бъдат намалени на 26, затова „това била реалността за завършващите 579 ученици и приходящите от други места 2-3 деца за още паралелки“.

Срещу това решение скочиха част от директорите на училища. Най-остро изказване направи директорът на езиковата гимназия Валентина Михайлова. „В момента имаме 6 паралелки, вие искате намаляване наполовина. Това означава да бъде доведена езиковата гимназия да невъзможност да се издържа. Аз плащам по 14 000 лева за парно всеки месец“, каза Михайлова.

Илияна Филипова, изпълнителен директор на Търговско-промишлена палата предупреди, че ако план-приемът не е съгласуван с бизнеса, организацията й няма да го подпише. „Надявам се да не се стигне до там, защото със срещата си днес доказахме, че сме от един отбор и сме за Враца“, допълни Филипова.

Според предложението, което беше гласувано, приемът за ученици след VІІ клас ще е в 26 паралелки, като 16 от тях ще готвят професионални кадри.