В тълковния речник срещу думата „язовир“ стои определението „голямо изкуствено езеро, получено при преграждане на долина, което се използва за различни цели, като водоснабдяване, напояване, производство на електроенергия и за отдих".
Ще се съсредоточим върху последното – отдихът. Повечето язовири у нас предоставят възможности за риболов, разходки, водни спортове и други дейности на открито. Освен това около тях винаги е приятно и прохладно и са идеални местенца за уикенд бягство през лятото. Ето няколко идеи:
„Доспат“
Дори само фактът, че се намира в Западните Родопи говори достатъчно за красотата на този язовир. Сякаш не стига това, но Доспат, разположен на 1200 м надмосрка височина и с площ 22,1 km², е сред най-големите изкуствени водоеми у нас. Или иначе казано е почти безкрайна наслада за очите, защото е трудно да го обемеш с поглед.
Язовирът е дълъг 19 км и широк около 3 км и е разположен в посока северозапад-югоизток в землищата на не по-малко красивите български градове Доспат и Сърница. Те пък са свързани с живописен път, минаващ по североизточния му бряг.
Около водоема е пълно с места за отдих, като освен за туризъм, къмпингарска и хотелска почивка, ще намерите и предложения за риболов, разходки, спорт и каквото друго лятно ви хрумне.
„Палици“
Село Палици се намира на 13 километра от живописния град Елена по пътя за Сливен и на 50 км югоизточно от Велико Търново.
В близост се намира едноименният язовир Палици, който е разположен между два склона. Площта му е 55 декара, а средната дълбочина - 3 метра. Във водоема се практикува спортен риболов и има възможност за купуване на жива риба.
Освен че има едно от най-големите рибни стопанства в региона, в Палици можете да намерите място за отдих за цялото семейство с приятни хотелски комплекси. Фактът, че не е от големите и популярни язовири, ви гарантира и известна уединеност, каквато почиващите в планината предпочитат.
„Въча“
Разположен в Родопите по поречието на река Въча, на границата между областите Смолян, Пазарджик и Пловдив, този язовир е част от каскадата „Доспат-Въча“ на НЕК.
Язовирното езеро влиза в землищата на град Кричим и селата Михалково, Селча, Осиково, Фотиново и Равногор. Езерото заема площ от 5,0 км², а общият му завирен обем е 226,2 милиона кубични метра. Язовирната стена е най-високата в България – 144,5 м.
В този водоем освен това вирее голямо разнообразие от риба, а край бреговете на язовира има добри условия за туризъм. Създадени са почивни станции и хотели.
Добра гледка към местността се разкрива от връх Свети Илия. Покрай язовира минава пътят Кричим – Девин.
„Батак“
Едноименният язовир е разположен в землището на град Батак в област Пазарджик и отстои на 4 км от Батак, на 7 км от Ракитово и на 19 км от Велинград.
Шестият по големина язовир в България е изграден на река Мътница през далечната 1959 г.
Язовирът е популярно място за любителите рибари, тъй като целогодишно е подходящ за риболов. Наоколо има и какво да се разглежда - паметници и музеи, природни забележителности и екопътеки.
Язовир „Батак“ предлага огромно разнообразие от места за настаняване, както за по-големите авантюристи, така и за хора, които предпочитат лукс, удобство и тишина.
„Искър“
„Искър“ е най-големият, както по обем, така и по площ язовир в България. Разположен е в горното течение на едноименната река в землището на село Долни Пасарел. Намира се само на 57 км от София, което е около час път с кола.
Освен че се използва за водоснабдяване на столицата и за производство на електроенергия, по брега му са разположени места за къмпинг и отдих. Има възможност за риболов и водни забавления, като наем на кану, ветроходна лодка, падъл борд, плаване с моторна лодка. Освен това районът предлага необятни възможности за любителите на природата и историята.
Което и място да изберете за лятната си планинска почивка, не забравяйте, че язовирите не са за къпане. През седмицата мъж се удави в язовир край стамболовското село Тънково, община Стамболово. Край Огоста пък бяха установени десетки незаконни постройки в т. нар. чашка на язовира.
Пазете природата, уважавайте съответните разпоредби и в сезона пожарите (и не само) не оставяйте незагасен огън.
//dariknews.bg