За бизнеса в община Видин - подкрепа по две програми
В периода декември 2024 г. - февруари 2025 г. се очаква отварянето за кандидатстване с проекти на интервенция II.Г.3 - Инвестиции за неселскостопански дейности в селските райони.
По нея допустими бенефициенти са земеделски стопани, микропредприятия и физически лица - само за занаяти. Те трябва да са от десетте по-малки, селски общини на област Видин, защото по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони 2023-2027 се финансират селските райони. За селски райони, по тази интеревенция, се приемат общини, в които няма населено място с население над 30 000 души.
По интеревенцията, ще се финансират инвестиции в материални и/или нематериални активи и общи разходи:
проекти, свързани с инвестиции в иновации, цифровизация, технологично интензивни производства и информационните услуги;
подкрепа за дейности в областта на здравеопазването и социалните услуги;
инвестиции, насочени към опазване на околната среда и борба или адаптация с климатичните промени, в т. ч. устойчива енергия и производства;
Приоритетно финансовата помощ ще бъде насочвана и към жени и млади предприемачи.
Финансовата помощ е в размер до 50% от общия размер на допустимите за финансово подпомагане разходи.
Минималният размер на допустимите разходи за едно проектно предложение е 15 000 евро, а максималният размер - до 400 000 евро.
Бизнесът в община Видин, която е градска община, не може да черпи средства от по-голямата част от интервенциите по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони 2023-2027.
Видинският бизнес ще може да кандидатства по процедура "Малки иновативни грантове за малки и средни предприятия (МСП)" на Програма "Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация", по която ще се отвори прием в близко време.
По процедурата е допустимо едно МСП да получи до две услуги в областта на иновациите , които ще се реализират от изпълнители на услуги, включени в Платформата за сътрудничество между висшите училища, изследователските организации и бизнеса чрез надграждането на Регистър на научната дейност, Регистър на академичния състав и Българския портал за отворена наука. Минимален размер на безвъзмездната финансова помощ за индивидуално проектно предложение по процедурата е във фиксиран размер на 13 510 лева за една услуга или в максимален размер на безвъзмездната финансова помощ на 27 020 лева при две услуги и се предоставя като еднократна сума за всяка реализирана услуга, в съответствие с чл. 53, пар. 1 б. „в“ от Регламент (ЕС) 2021-1060 . Средствата са 100 % безвъзмездна финансова помощ.
Догодина се очаква отварянето за кандидатстване с проекти по процедура "Нови модели в производството от страна на МСП в Северните райони на страната". Ще бъде предоставена фокусирана подкрепа на предприятията в Северните райони на страната за повишаване на иновационната им дейност чрез въвеждане на нови модели в производството в съответствие с тематичните области на ИСИС 2021-2027.
Съществуващите малки и средни предприятия - търговци по смисъла на Търговския закон или Закона за кооперациите или еквивалентни лица по смисъла на законодателството на държава членка на Европейското икономическо пространство, ще могат да реализират дейности за въвеждане на нови модели в производството.
От 50 000 до 500 000 лева на проект ще получават фирмите, като с тези средства ще могат да правят инвестиционни разходи (ДМА и ДНА), както и разходи за услуги. Максималният интензитет на безвъзмездно финансиране по процедурата ще е до 70 %.
За всички актуални и предстоящи възможности за подкрепа на бизнеса, уважаеми граждани на област Видин, може да се обръщате към екипа на Областен информационен център-Видин.
Екипът на центъра е в подкрепа на гражданите, институциите и организациите от област Видин:
чрез посещенията си на място във всички общини от областта;
чрез страницата си във Фейсбук;
на място в офиса във Видин - на площад "Бдинци" 2;
чрез електронната ни поща: [email protected]
чрез обаждане на телефоните на служителите:
0879 949 200 – Мариела Савкова, Управител;
0879 949 201 – Цветомир Ценков, Експерт „Комуникация, информация и логистика”;
0889 538 534 – Яна Гъркова, Експерт “Информационно обслужване и услуги”.
Областен информационен център–Видин е част от националната мрежа от 27 информационни центрове за популяризиране на Eвропейските фондове при споделено управление, регламентирана от Закона за управление на средствата от Eвропейските фондове при споделено управление.