България

Младежи с увреждания крият диагнози, за да постъпят на работа

  14.10.2019 10:39             
Младежи с увреждания крият диагнози, за да постъпят на работа

"Професионалната реализация е проблем за младежите с увреждания и често те крият, че имат ТЕЛК, за да бъдат наемани на работа. Затова е особено важно да бъдат подкрепяни." Това сподели пред ОИЦ-Варна председателят на сдружение "Няма невъзможни неща", което работи с такива младежи. Усилено трябва да се работи и със семействата им, които все още нямат смелост да признават проблемите на глас. Често родителите залитат в две крайности – или преекспонират здравословното състояние, за да получат децата им по-голям процент ТЕЛК, или не искат да признаят, че има проблем, коментираха от неправителствената организация.

Проектът "Няма невъзможни неща по пътя на активното включване" е осигурил обучение и заетост не само на младежи с увреждания, но и на близките им, които полагат грижи за тях. Варненските младежи с увреждания и ментални затруднения вече намират реализация в няколко направления. С европейските средства са обзаведени и оборудвани помещения, които са пригодени за обучения на помощник-готвач, озеленител и технически сътрудник. За да придобият нужните знания и умения, младите хора имат на разположение учебна кухня, озеленителен кът и офис техника. Те имат и възможността да работят след придобитата квалификация. От старта на проекта 25 младежи над 14 години и 15 родители са получили подкрепа и съдействие.

32-годишният Тошко и 36-годишният Краси са обучени по проекта и работят към социалното предприятие на сдружението като помомщник готвачи. Умеят да приготвят кетъринг, фрешове, различни ястия и десерти. Харесват реализацията си и се чувстват удовлетворени. Като технически сътрудник в неправителствената организация работи и Роси, която владее два езика и се занимава с преводи на юридически документи. Борави умело с офис техниката и има добра компютърна грамотност.

24часа