Здраве

Кои са органите на есента и как да се грижим за тяхното здраве

  02.10.2019 12:45             
Кои са органите на есента и как да се грижим за тяхното здраве

Според представите на древните китайци човекът е в постоянна връзка с природата и всяка промяна неизбежно се отразява на физическото и психическото му състояние. Основните принципи в теорията и практиката на традиционната китайска медицина се базират именно на това хармонично взаимодействие.

Есента е тук, а с нея настъпват и редица промени в човешкото тяло. За да може организмът по-добре да се адаптира към захлажданията и да изгради добър имунитет за зимния период, трябва да започнете подготовката отсега. Предлагаме ви няколко прости правила и съвети за храната, която да консумирате и за това как да подготвите тялото си, които гарантирано ще са ви от полза.

Есен

В жизнения цикъл „раждане, растеж, зрялост, оттегляне и смърт” есента се отнася към периода на оттегляне. Тя е преходен сезон, когато енергията Ян намалява, а Ин расте, температурите се понижават, всичко живо в природата постепенно замира и се подготвя за зимата. Но въпреки това за китайците тя е благоприятен сезон, защото идва краят на летните жеги и е време да се събере реколтата.

Климатичен фактор

Климатичният фактор, който според традиционната китайска медицина най-лесно вреди на организма през есента, е сухотата. Тя изтощава течностите в тялото, което води до недостатъчно овлажняване на органите, тъканите и отворите.

За началото на есента са характерни заболяванията, които са болки в подребрието, безпокойство, жажда, почервеняване на върха и краищата на езика и тънък бял налеп по него.

В края на есента болестотворно може да се окаже съчетаването на сухотата със студа. В тези случаи се наблюдават симптоми като кашлица, запушен нос, главоболие, втрисане, сухо гърло и устни.

За да помогнем на организма да се пребори със сухотата, пиенето на повече вода едва ли ще помогне, тъй като през есента течностите много лесно излизат от тялото. Затова китайските лекари съветват сутрин да се изпива чаша топла вода с малко сол, а вечер – с мед. Това е добър начин да се съхранят течностите в тялото, да се укрепи здравето и да се забави стареенето.

Органи на есента

Китайската медицина свързва есента с белите дробове и дебелото черво, което означава, че през този сезон трябва да им обърнем по-специално внимание.

Емоцията, която се свързва с белите дробове, е тъгата. Прекалената загриженост и тревога насочват енергията на този орган в посока надолу и я разсейват. Ето защо, когато сме тъжни, чувстваме, че тялото ни тежи, склонни сме да се самосъжаляваме и да изпадаме в отчаяние. С това можем да обясним факта, че през есента се засилват депресивните състояния. Освен това продължителното потискане на мъката вреди на белите дробове и те не могат да изпълняват пълноценно функцията си. Дълбокото дишане, медитацията, разговорите с приятели или специалист, упражненията и лютата храна могат да помогнат за изгонването на тъгата и възстановяването на енергийния баланс в белите дробове.

Натрупаната през лятото горещина в този орган в комбинация със сухотата през ранната есен може да предизвика симптоми като висока температура и втрисане, червен език с жълти налепи, суха кашлица, задух, болки в гърлото и жълт секрет от носа. Ако не се вземат своевременни мерки, ще се стигне до по-сериозни проблеми.

Честото чувство на жажда, червените бузи и език, нощното изпотяване, горещите длани и ходила, както и сухата кашлица са знаци, че енергията на белите дробове е отслабнала.

Една от функциите на този орган е да разпространява течностите в организма и да помага на дебелото черво в изхвърлянето на отпадъците от организма. Така че слабата енергия Ци на белите дробове може да доведе до запек.

Освен това, ако те не са в състояние да изработват достатъчно защитна енергия, ще отслабне имунната система и човек ще настива много лесно. Затова през есента трябва да се вземат мерки за подсилването на белите дробове.

Грижи за здравето

След есенното равноденствие времето започва малко по малко да се захлажда, енергията Ин в природата постепенно расте, всичко живо се оттегля и подготвя за студените месеци на годината.

Човек също трябва да се приспособи към тези промени. Китайската традиционна медицина препоръчва през есента да се ляга и става по-рано, да се пази енергията, работата и почивката да се редуват разумно и по възможност да се отделя време за следобедна дрямка, за да се преодолее по-лесно сезонната умора.

Въпреки че нощите през есента са прохладни, а към края дори студени през деня все още е топло и приятно за дейности на открито. Не пропускайте тази възможност и прекарвайте повече време в разходки или занимания със спорт сред природата. Това ще засили имунитета, ще подобри настроението и ще предпази от есенните депресии.

Не бързайте да обличате топлите дрехи твърде рано. На организма няма да му навреди, ако „помръзне” малко с настъпването на есенната прохлада. Китайците казват, че през пролетта не бива се бърза със свалянето на топлите дрехи, а през есента с навличането им. Сезоните се сменят постепенно, затова и човешкият организъм се нуждае от време, за да се адаптира към промените. Топлото лято си отива, но есенната прохлада все още не е преминала в студ, затова съвсем спокойно може да се понесе от тялото. Използвайте тази възможност, за да калите организма, но в разумни граници.

Към края на есента трябва да се погрижите ходилата да са топли, защото те се намират далече от сърцето и от там студът може по-лесно да проникне в тялото.

Началото на есента е най-подходящото време за масаж гуаша. Китайците казват, че всеки, който си прави масаж гуаша през сезона Лициу, ще живее повече от 88 години.

През този сезон той помага за изчистването на натрупаните през лятото токсини и патогенна Ци, активира циркулацията на жизнената енергия Ци и кръвта, помага на тялото да противостои на измененията в климата.